Tvořivé odpoledne v ZŠ Roštín

Co se to dnes děje v roštínské škole? Je dávno po vyučování, i družina již skončila a místo toho, aby šly děti domů, vítají ve dveřích přicházející rodiče. Ti s sebou přinášejí vesměs podivné věci. Tam té mamince trčí z tašky seno, jiné zase dlouhé klacky a tvar tašky téhle babičky napovídá, že se v ní ukrývá něco kulatého, asi dýně. Tady se asi bude vytvářet něco pěkného. Pojďte také nakouknout.

Stoly v oddělení školní družiny už jsou zaplněny nejrůznějšími přírodninami, na jejichž tvarech a barvách příroda rozhodně nešetřila. První nedočkavci se pouští do práce. Začínají vydlabáváním dýní a vykrajováním jejich strašidelných obličejů. Jenom pozor, děti, držte se radši dál, vaše ručky ještě nejsou zvyklé na práci s nožem! Ale v další fázi tvoření se děti mohou vyřádit dosyta a popustit uzdu své fantazii naplno. Vážou klacky k sobě a oblékají je do nejroztodivnějších oblečků. Jako materiál jim slouží tu kus starého pytle, jinde zase maminčiny vyřazené šaty nebo dokonce letitý závěs. Tady nařasit, přidat jako ozdobu suchý list nebo větvičku šípku, tady stáhnout provázkem, nezapomenout na slaměné doplňky a modely jsou hotové. Armani by zíral a při promenádě na přehlídkovém mole by si návštěvníci šeptali: „Vypadá jak strašák do zelí“. Děti jsou ale šťastné, protože právě za tímto účelem se tu dnes se svými rodiči a prarodiči sešly. Podařilo se jim vytvořit originální strašáky, kteří pravděpodobně nebudou sloužit k „odrazování černé zvěře v pustošení polí žírem či lidí ve vnikání do vinic“ (jak je uvedeno ve Wikipedii), ale jako hezká podzimní ozdoba balkonu, terasy, zádveří nebo zahrady.

Na závěr vydařeného odpoledne se všichni se svými strašáky vyfotili a rozhodli se zúčastnit fotografické a výtvarné soutěže "Najdi svého strašáka" pořádané Muzeem Kroměřížska. Přece si tu krásu nenechají jen pro sebe.

                                                                                                         

                                                                                        Eva Konečná

                                                                                           ZŠ Roštín